2020 Primary Candidates

FEDERAL SEATS:

9th DISTRICT REPRESENTATIVE

D. LIAM DORRIS
BRANDON HOOD
ANDY RUFF

STATE SEATS:

GOVERNOR

WOODY MYERS

SENATOR 

TRENT FEUERBACH
SHELLI YODER
JOHN ZODY

STATE REPRESENTATIVE

60th: TIFFANY GRANT
61st: MATT PIERCE
62nd: ALYSSA BAILEY
65th:  PAULA STALEY

COUNTY SEATS:

CIRCUIT COURT JUDGE


5th: JEFF KEHR
       KARA ELAINE KROTHE

6th: VALERIE HAUGHTON

9th: GEOFF BRADLEY
       ALPHONSO (AL) MANNS 


COUNTY AUDITOR

CATHERINE SMITH

COUNTY COMMISSIONER

2nd: JULIE THOMAS
3rd: PENNY GITHENS 


COUNTY CORONER

JOANI SHIELDS


COUNTY COUNCIL MEMBERS

At Large: Pick 3

KARL BOEHM
TRENT DECKARD
GEOFF McKIM
CHERYL MUNSON
DOMINIC THOMPSON


COUNTY SURVEYOR

TROHN ENRIGHT-RANDOLPH


COUNTY TREASURER

JESSICA McCLELLAN


CONVENTION DELEGATES:

DISTRICT 1 (pick 16)
Mitchell Conley 
Evann Englert 
Lorraine Merriman Farrell 
Garrett Figg 
Elizabeth Higgs 
Simon Higgs 
Elbe A Lieb 
Jessica Martlage 
Ila Das-Roberts 
Jeanne Bailey Smith 
Larime Wilson 
Erin Bentley Wyatt 

DISTRICT 2 (pick 16)
Sarah Bauerle 
Jack Blanchard 
Nicole Bolden 
Claire E Cumberland 
David Gamage 
Penny Githens 
Janice S Gudaitis 
Linnea Hubbard 
Iris Kiesling 
Katharine Liell 
Erin McNeil 
Jack McNeil 
Debra Mitchell 
Regina Moore 
Josh Perry 
Shruti Rana 
Mark Stoops 
Gary G. Taylor 
Shelli Yoder 

DISTRICT 3 (pick 15)
Pamela Jones 
Donn Hall 
David G. Henry 
Cindy Houston 
Sarah Owen 
Dee Owens
Ashley Pirani 
Christina Sargent 
Wayne Shepherd 
Ruth Ann Simcox 
Vi Simpson 
Catherine Smith 
William "Will" E Smith III 
Carol D Wilson 

DISTRICT 4 (pick 16)
Jerrett Alexander 
Nicholas Belyayev 
Nathan W. Blair 
Jean Capler
Kyla Cox Deckard 
Cathi Crabtree 
Noah Davidson 
Trent Deckard 
Robert R Deppert 
Adrienne Evans Fernandez 
Rachel Guglielmo 
Chaim Julian 
Allyson McBride 
Jessica McClellan 
Carol McCracken 
Sofia McDowell 
Alessia Modjarrad 
James (Apple) Muncy 
Thomas Pawlowski Jr. 
Sue Sgambelluri
Denise L Valkyrie 
Carolyn VandeWiele 
Aaron Wells

Volunteer Donate Vote